Skip links

Filtr Gaussian Blur (Rozmycie gaussowskie)

Filtr Gaussian Blur (Rozmycie gaussowskie)

Filtr Gaussian Blur (Rozmycie gaussowskie) w Photoshopie służy do wygładzenia i zmniejszenia ostrości krawędzi w obrazie. Ten filtr działa poprzez nałożenie na obraz rozmycia o zadanej wartości sigma, co powoduje, że piksele wokół krawędzi zostają zblendowane, tworząc efekt bardziej jednorodnego rozłożenia kolorów i wartości jasności.

Może to być przydatne w przypadku, gdy chcesz zniwelować drobne niedoskonałości, takie jak zagięcia papieru lub lekkie przebarwienia, lub w celu stworzenia artystycznego efektu rozmycia lub tła dla zdjęć portretowych lub produktowych.

Filtr Gaussian Blur można również stosować do redukcji szumów w obrazach, a także do uzyskania efektu rozmycia ruchu w zdjęciach, np. w przypadku fotografowania poruszającego się obiektu przy dłuższym czasie naświetlania.

Jakie są rodzaje rozymyć w Photoshopie?

 

W Photoshopie dostępnych jest kilka rodzajów filtrów rozmycia, między innymi:

  1. Rozmycie Gaussowskie – najczęściej używany filtr, który rozmywa obraz w sposób jednorodny, zgodnie z rozkładem normalnym.

  2. Rozmycie ruchu – powoduje, że obiekty na zdjęciu wyglądają jakby przesuwały się w jednym kierunku. Efekt ten jest często stosowany do fotografowania ruchomych obiektów, aby uzyskać efekt artystyczny.

  3. Rozmycie promieniowe – ten filtr powoduje, że obraz wygląda jakby był oświetlony promieniami światła, które rozpraszają się na krawędziach obiektów.

  4. Rozmycie powierzchniowe – powoduje ono, że zdjęcie wygląda jakby było pokryte delikatną warstwą pyłu lub mgły.

  5. Rozmycie ostrości – ten filtr rozmywa krawędzie obiektów, co powoduje, że obraz staje się mniej ostro zdefiniowany.

  6. Rozmycie zmiennoprzecinkowe – jest to bardziej zaawansowany filtr, który pozwala na kontrolowanie sposobu, w jaki obraz jest rozmywany, przy użyciu ustawień takich jak rozmiar maski, odchylenie standardowe i promień.

Rodzaj rozmycia, który wybierzesz, będzie zależał od efektu, który chcesz osiągnąć.

Więcej szczegółów na ten i nny temat dowiesz się na naszym szkoleniu:

Leave a comment

Kliknij